May 24, 2012

Saffron is it Worth the Cost?

Today, I gave a friend of mine a cooking lesson.  She wanted to learn how to cook in a tajine.  I was most happy to help her.  As I was getting things ready, I noticed that I didn't have any saffron.  I haven't had to buy any for over a year.  I went to the store and this is what I saw.  The package was for 0.5 grams at $8.99.  The amount was so small that it was put in a small plastic bag instead of a bottle or small container.  If I would have bought an ounce it would have cost me $510.63.  I could practically take a trip to spain and pick it myself for that price.